Attwood LightArmor Fold Down 12" All Around Light 2nm w/Cam-Lock Base [5557-P12A7]
Shipping calculated at checkout.
LightArmor Fold Down 12" All Around Light 2nm w/Cam-Lock BaseTwo-mile, 360° visibility for use on boats up to 39.4' (12M) Fold-Down bases allow light to swing 180° Big cam-lock, handle is...
Out of stock
amazon paymentsamerican expressapple paybitcoindankort
LightArmor Fold Down 12" All Around Light 2nm w/Cam-Lock Base
Two-mile, 360° visibility for use on boats up to 39.4' (12M)
  • Fold-Down bases allow light to swing 180°
  • Big cam-lock, handle is easy to grasp
  • Once locked, stays locked in normal conditions
  • All wiring is concealed and protected within the pivoting base
  • Bases install with two #10 fasteners
Attwood's proprietary optics design draws only 1.8W at 12VDC - the lowest power draw of any 2-mile all-round light on the market today. Lights are rated for 50,000+ hours of use and feature a 10 year warranty.
Specifications:
  • Lens Color: White
  • Visible Range (Miles): 2nm
  • Housing: Black
  • Voltage - Input Range (Volts): 12v
  • LED: Yes
  • Box Dimensions: 3"H x 5"W x 16"L WT: 0.5 lbs
  • UPC: 022697555779
Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday
January,February,March,April,May,June,July,August,September,October,November,December
Not enough items available. Only [max] left.
Add to WishlistBrowse WishlistRemove Wishlist
Shopping cart
Your cart is empty.
Return To Shop
Add Order Note Edit Order Note
Estimate Shipping
Add A Coupon
Estimate Shipping
Add A Coupon
Coupon code will work on checkout page